Skidor har funnits sedan urminnes tider och var först och främst ett hjälpmedel för att kunna ta sig fram när det låg snö på marken. Att åka skidor är härligt, stärkande och skonsamt för hela kroppen.
Nu är det dags för er att först lära er lite mer om skidor och skidloppen i En Svensk Klassiker och sedan sätta ett mål som passar just er! Tänk på att det finns flera ersättningsaktiviteter.
Vasaloppet är världens äldsta, längsta och största långlopp på skidor och är sedan år 1971 en del av En Svensk Klassiker. Vasaloppet genomförs i landskapet Dalarna med start i Berga by i Sälen och målgång i Mora.
2020 genomfördes det 96:e Vasaloppet sedan premiären 1922. Förutom Vasaloppet, som alltid genomförs första söndagen i mars, arrangeras flera skidlopp med olika distanser under det som kallas Vasaloppets vintervecka.
Vill du läsa mer om Vasaloppet se deras hemsida www.vasaloppet.se